0

نورنیوز؛ هیچ نشستی در سطح عالی درباره پیشنهاد اتحادیه اروپا تشکیل نشده استنورنیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه در گزارشی نوشته است که هنوز هیچ نشستی در سطح عالی در خصوص «متن نهایی» پیشنهاد جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام تشکیل نشده است.

نورنیوز در این گزارش تصریح کرده است که پس از بازگشت علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران و هیئت همراه از وین پایتخت اتریش، « فرآیند بررسی ایده‌های طرح شده از سوی هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی در سطح کارشناسی آغاز شده و همچنان ادامه دارد.»

این رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران اضافه کرده است: « هنوز هیچ جلسه‌ای در سطح عالی برای بررسی ایده‌های هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی در تهران تشکیل نشده و بر اساس روال معمول پس از اتمام فرآیند بررسی‌های کارشناسی، نتایج اولیه برای جمع‌بندی نهایی به سطوح تصمیم‌گیری ذیربط ارائه خواهد شد.»

در حالی این خبر منتشر شده است که روز گذشته اتحادیه اروپا اعلام کرد انتظار دارد تهران و واشینگتن «بسیار سریع» به متن «نهایی» پیشنهادی با هدف احیای توافق برجام پاسخ دهند.

پیتر استانو، سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تصریح کرد که دیگر مجال و جایی برای مذاکره در این‌باره وجود ندارد.

این سخنگوی اتحادیه اروپا تاکید کرد که «ما یک متن نهایی داریم. بنابراین در این برهه باید تصمیم گرفت؛ بله یا خیر. ما از همه طرفین انتظار داریم که این تصمیم را خیلی سریع اتخاذ کنند.»

دور تازه مذاکرات احیای برجام برای خروج از بن بست دراین مذاکرات و بررسی پیشنهاد جوزپ بورل در این زمینه در ۱۳ مرداد آغاز شد و روز دوشنبه پس از پنج روز در وین پایان یافت و مذاکره‌کنندگان ایران و اروپا به کشورهای خود بازگشتند.

منابع اتحادیه اروپا تاکید کرده‌اند که در جریان این مذاکرات متن یک پیش‌نویس توافق «نهایی» شده و اکنون ایران باید تصمیم بگیرد.

جوزپ بورل روز دوشنبه در توییتی گفته بود هر آنچه قابل مذاکره‌ بود، مورد مذاکره قرار گرفته و اکنون متن نهایی وجود دارد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرده بود: با وجود این، پشت هر مسئله فنی و هر پاراگراف یک تصمیم سیاسی قرار دارد که باید در پایتخت‌ها گرفته شود.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا دوشنبه گذشته به سی‌ان‌ان گفته بود که ایالات متحده «آماده است تا به سرعت به توافقی بر اساس پیشنهادات اتحادیه اروپا دست دست‌یابد.»

این سخنگو تصریح کرده بود:«من در مورد موضع ایران گمانه زنی نمی‌کنم. آنها بارها گفته‌اند که برای بازگشت به اجرای متقابل برجام آماده هستند. همانطور که هماهنگ کننده اتحادیه اروپا تصریح کرده است، این متن تنها امکان احتمالی برای انجام این کار است.»

در حالی که مقام های اتحادیه اروپا می‌گویند متن تدوین شده در مذاکرات وین «متن نهايي» و طرف های حاضر می بایست درباره آن تصمیم بگیرند، در ایران گفته می شود که متن «نهايي» نيست و قرار است این کشور بعد بررسي جامع نظر خود را ارائه کند.

با استفاده از نورنیوز و رادیو فردامنبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.