0

آغاز رزمایش پهپادی ارتش ایران با استفاده از ۱۵۰ پرنده بدون سرنشینخبرگزاری‌ها در ایران از آغاز رزمایش مشترک پهپادی سال ۱۴۰۱ ارتش از صبح روز چهارشنبه، دوم شهریور، خبر می‌دهند.

آن‌ طور که قرارگاه رسانه‌ای رزمایش اعلام کرده، در این رزمایش که دو روز ادامه خواهد داشت، بیش از ۱۵۰ فروند پهپاد شرکت دارند.

گستره رزمایش نیز خلیج فارس و دریای عمان در جنوب تا مناطق شرق، غرب، شمال و مرکز ایران اعلام شده است.

به گفته محمود موسوی، سخنگوی این رزمایش، در مرحله نخست، مناطق مرزی، محدوده و آب‌های بین‌المللی مورد شناسایی و پایش قرار گرفت.

وی پیش از این گفته بود، ده‌ها فروند انواع پرنده‌های بدون سرنشین، از نقاط و پایگاه‌های مختلف از فواصلی تا یک هزار کیلومتر از جمله پایگاه‌های زیرزمینی پهپادی جمهوری اسلامی به این منطقه اعزام خواهند شد تا مأموریت‌های خود را اجرا کنند.

آقای موسوی یکی از پهپادهای مورد استفاده در این رزمایش را «پهپاد ضد رادار امید» معرفی کرده که به گفته وی «علیه رادارهای شناسایی و مراقبت دشمن به کار گرفته خواهد شد تا بتوانند اهداف مورد نظر خود را منهدم کنند».

سخنگوی رزمایش پهپادی ارتش در عین حال گفته است که جمهوری اسلامی به‌ دنبال «ارزیابی سامانه‌های مقابله با نفوذ و اقدامات تهاجمی پرنده‌های بدون سرنشین» است و به همین دلیل در جریان رزمایش «تلاش می‌کند شرایط مشابه صحنه نبرد واقعی را برای پرنده‌های بدون سرنشین فراهم کند».

وی درباره ویژگی‌های انواع پرنده‌های بدون سرنشینی که قرار است در این رزمایش به کار گرفته شوند نیز جزئیاتی بیان کرده است.

او از جمله گفت: «پهپاد کرار قادر است انواع بمب‌ها با تُناژ مختلف و سر جنگی متفاوت را با خود حمل کرده و به عنوان یک پرنده بدون سرنشین بمب‌افکن علیه اهداف ثابت و متحرک در منطقه رزمایش استفاده شود.»

از دیگر ویژگی‌های این پرنده، «حضور به عنوان یک پرنده مهاجم انهدامی همچون موشک علیه اهداف مشخص» عنوان شده است.

قبل از این رزمایش پهپادی، نیروی هوافضای سپاه پاسداران برگزاری تمرین‌های مشترک پهپادی با روسیه در پایگاه هوایی کاشان را تأیید و اعلام کرده بود بلاروس و ارمنستان نیز در این تمرین‌ها حضور دارند.

پیشتر مقام‌های آمریکایی در مصاحبه با رسانه‌ها گفته‌ بودند که ایران آموزش نیروهای روسی برای استفاده از پهپادهای رزمی ایرانی را از چند هفته پیش در این کشور آغاز کرده است.

قبل از آن نیز مقام‌های آمریکایی هشدار داده بودند که روسیه درصدد استفاده از پهپادهای رزمی ایران در جنگ اوکراین است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری صداوسیما، ایسنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *