0

مسافران ایرانی پس از ورود به شبه‌جزیره سینا ویزا دریافت خواهند کرددر یک آتش‌سوزی گسترده در مرکز مهاجران در مرز مکزیک با آمریکا، دست‌کم ۳۹ نفر کشته و ۲۹ نفر دیگر مجروح شدند. يک مقام مکزيکی گفت اکثر قربانيان اهل گواتمالا و هندوراس بوده‌اند.

به گفته مسئولان، این آتش‌سوزی در پی اعتراض تعدادی از مهاجران ونزوئلایی نسبت به بازگرداندن آنها به کشور خود روی داد.

آتش‌سوزی حوالی ساعت ۱۰ شب (به وقت محلی) دوشنبه هفتم فروردین در يک مرکز رسیدگی به امور مهاجران در حومه شهر سیوداد خوارس مکزیک به وقوع پیوست که در جوار مرز با ایالت تگزاس آمریکا واقع است.

این شهر و مناطق اطراف آن یکی از مسیرهای اصلی حرکت مهاجران از کشورهای آمریکای لاتین به سوی مرز آمریکاست.

اداره مهاجرت گواتمالا خبر داد که حداقل ۲۹ نفر از قربانيان شهروند اين کشور بوده اند.

وزارت خارجه هندوراس تأييد کرد که ۱۳ شهروند اين کشور هنگام وقوع آتش‌سوزی در اين مرکز بوده‌اند، ولی از تعداد کشته‌ها و مجروحان اطلاع دقيقی نداشت.

خبرنگارانی که از این مناطق بازدید کرده‌اند می‌گویند وضعیت در مراکز رسیدگی به مهاجران در نواحی مرزی مکزیک بسیار وخیم است و این افراد در شرایط دشواری زندگی می‌کنند.

بر اساس توافق‌های اخیر بین مکزیک و آمریکا، دولت مکزیک تلاش می‌کند از حرکت مهاجران به سوی شمال و مرزهای آمریکا جلوگیری کند.

رئیس‌جمهور مکزیک در يک نشست خبری پس از وقوع این آتش‌سوزی مرگبار گفت: «آتش‌سوزی زمانی شروع شد که گروهی از مهاجران پس از مطلع شدن از دیپورت خود تشک‌ها را آتش زدند. آنها فکر نمی‌کردند که چنین فاجعه مرگباری روی خواهد داد.»

او افزود که اکثر مهاجران ساکن اين مرکز اهل کشورهای آمريکای لاتين و ونزوئلا بوده‌اند.

رسانه‌های محلی می‌گویند اکثر مهاجرانی که در این مرکز بودند در روزهای اخیر بازداشت و به این محل منتقل شده بودند.

گزارش‌ها حاکی است که در پی اعلام تصمیم لغو مقررات مربوط به همه‌گیری کووید ۱۹ از سوی دولت آمريکا موج مهاجرت از سراسر آمريکای لاتين به سوی مرزهای اين کشور افزايش يافته و دولت مکزیک قادر نیست با افزایش موج مهاجرانی که از خاک این کشور عبور می‌کنند، مقابله کند.

دولت بایدن اعلام کرده که قصد دارد این مقررات مربوط به دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ را لغو کند، ولی این مقررات هنوز هم اجرا می‌شود.

اين آتش‌سوزی يکی از مرگبارترين حوادث مهاجرتی در مکزيک طی سال‌های اخير است.

در سال ۲۰۲۱ نيز بر اثر واژگون شدن يک کاميون مملو از مهاجران که از جنوب مکزيک عبور می‌کرد حداقل ۵۵ نفر که اکثر آنها اهل گواتمالا بودند، کشته شدند.منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *